Realita

Společnost AMD nemá jednoduchou pozici, konkurence je silná, její praktiky jsou občas mimo zákon. Burza cenných papírů, jak ukazuje současný vývoj je zcela neúprosná a současně nevyzpytatelná. Ani propad na burze však společnosti AMD nebrání lámání dalších rekordů a dosahování dobrých výsledků.

.

.

 

Hodnocení 

Svět IT hodnotí často procesory jen podle spočítaných fps. v té či oné hře, a vůbec nikomu nevadí, že snímky má vypočítávat grafická karta, která je či není dostatečně vybavena hardwarovou podporou a procesor si své fps. může počítat až v okamžiku, že na ně nestačí GPU.

Výjimečně se objeví výsledky, které popisují zatížení procesorů při testech, kde je testována celá sestava či platforma, z testu je patrné kolik výpočetního výkonu procesoru ještě zůstává na normální, další práci, neboť většinou nejsou všechny programy potlačeny na úkor testu, ale běží mnoho dalších programů a podprogramů, které musí procesor rovněž souběžně vykonávat.

Výjimečně se objeví zpráva o superpočítači, který dosáhl něčeho významného či jiném úspěchu, takové zprávy vesměs nejsou pro zákazníka při jeho rozhodování velkým přínosem.

 

SPECweb2005

Dnes máme možnost vidět další výsledek vynikajícího testu SPEC, který zkoumá výkonnost převážně serverů, dalo by se říci, že jde o další pro drobného zákazníka bezvýznamný test, ale nemusí to být vždy pravda.

Serverový trh je stále rozsáhlejší a stále více sestupuje k drobnějším a drobnějším zákazníkům, není již výhradou pouze velkých výpočetních center a velkých společnosti, ale stává se součásti drobných společností a často i domácností, nejenom společnost Microsoft se snaží tento nástup svými produkty zachytit, výrobci serverů staví levné a cenově zajímavé řešení.

Velmi významnou součástí IT světa je samotný Web se svými webovými servery, procesory AMD jsou od základu koncipovány jako serverové, od kterých se dále odvozují všechny další varianty.

Společnost AMD oznámila dva nové světové rekordy v SPECweb2005 se svými čtyř-jádrovými Opterony, které byly základem dvou-procesorového serveru HP ProLiant DL385 G5 s výsledkem 30.007 bodů a čtyř-procesorového serveru HP ProLiant DL585 G5 s výsledkem 43.854 bodů, k rekordům bohatě postačil základní takt Opteronů, který je pouze 2,3GHz.

.

.

 

Závěr

Poprvé bylo použito 10 Gigabit Ethernet (10GigE) připojení, jde o pěkný příklad Opteron Direct Connect Architektury, škodou však zůstává, že nebyl testován i osmi-procesorový server HP ProLiant DL785 G5, jehož výsledek by mohl být rovněž zajímavý.

Společnost AMD si se svými serverovými procesory stojí velmi dobře, ceny serverových procesorů jsou pro jejich výrobce vždy lukrativní. Konkurenční společnost Intel využívá k udržení svého dominantního postavení na trhu, krom praktik za hranicí zákona, většinou legálnější taktiku, uvádí pouze papírové modely jakými bude i procesor Intel Nehalem.

Procesor Nehelem bude představen již září, ale na pulty se "dostane" mnohem později, obdobné obchodní taktiky využívá i společnost Nvidia, jde o potlačení mediálního vlivu AMD, které se snaží s představením výrobku, mít zajištěnou i jeho okamžitou dostupnost.

 

Zdroj: Business Wire