Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

 

Úvod

Nejžhavější novinky od společnosti AMD jsou Tajůplná AMD RV790 a DirectX 11. O RV790 se vedou neustále dohady a spekulace, jedna zaručená správa vyvrací jinou zaručenou správu a nezbývá než vyčkat do 6. dubna kdy by měla společnost AMD oficiálně grafický čip uvést.

Společnost AMD již vydala "ATI Stream SDK User Guide (v1.4-beta)", jež je zaměřeno spíše na zapojení stream procesorů GPU do matematických výpočtů.

Společnost Microsoft již vydala řadu aplikací: DirectX: Advanced Graphics on Windows, DirectX Software Development Kit, DirectX Graphics Infrastructure (DXGI) Beta Documentation, Introduction to the Direct3D 11 Graphics Pipeline, Direct3D 11 Tessellation, Direct3D 11 Compute Shader —More Generality for Advanced Techniques a ještě další.

.

 

 

 DirectX 11 a tessellace

DirectX 11 je považován za méně důležitou záležitost a často je značně opomíjen. Mnohokráte jsem poukazoval na fakt, že Tessellace, kterou mají grafické procesory AMD je velmi významným stavebním kamenem DirectX 11.

.

 

GDC 2009 

V Moscone Centeru, Californském San Francisco se bude od 23 do 27. března 2009, pár dnů před oficiálním uvedením grafického procesoru RV 790, konat "Game Developers Conference", kde společnost AMD-ATI představí celému světu Tessellaci, jako základ technologii DX11.

 .

 

Nvidia & DirectX 11??

Je zarážející, že Nvidia Corp, největší konkurent společnosti AMD-ATI se v současnosti zaměřila na jiné technologie než DX11!  O velmi dlouhé cestě k DirectX 11 a OpenCL 1.0 a o podílu jednotlivých společností a důležitosti těchto technologii jsem již informoval.

.

 

Závěr

Není jednoduché napsat, něco co by vyjadřovalo přesný stav věcí. O RV790 nepotvrdilo AMD zcela nic, krom toho že existuje. Důvod nízká ceny zůstává otázkou a velikost čipu spolu s výrobním procesem rovněž. OpenCL 1.0 a DirectX 11 se postupně implementují, ale který čip bude jako první, je rovněž velká neznámá.

Nvidia se zjevně DX11 příliš nezúčastní, stejně jak Intel odmítl spolupráci na SSE5. V této situaci nezbývá než vyčkat oficiálního stanoviska AMD a dalšího vývoje napjaté situace.

.

 

Doplněno 21. března:

Nejdříve to vypadalo, že se Nvidia nezúčastní, ale dle programu GDC bude konkurovat DX11 a Tessellaci.

 

 

  Zdroj : X-Bit Labs, AMD, PCI-SIG, GDC 


Psáno pod čarou

  • Srovnáním velikostí čipu, jak je patrné z pohledu na oba čipy, by mohlo mnohé napovídat. Nepatrné zvětšení velikosti RV790 na 300mm2 oproti 260mm2 RV770.
  • Při pohledu na plošné spoje obou grafických karet, je patrný rozdíl v napájení u RV790, která disponuje dvěma regulátory napětí.

Přítomnost dvou samostatných regulátorů napětí by mohla napovídat, že se jedná o grafický čip rozdělen na dvě samostatné části. Není tedy vyloučena ani spekulace o 40nm výrobním procesu a podobnosti čipu RV790 (300mm2) se dvojici čipů RV740 (2*140mm2+???).

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2019 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz