Úvod

Společnost AMD na Computexu 2010 právě představila svůj první Procesor AMD Fusion. Měl bych se zařadit mezi řadu oslavovačů nové technologie a dalšího směru rozvoje výpočetního výkonu CPU, měl bych jásat a popisovat vše co právě někteří objevují.

 

 

 

 

  

Ohlédnutí

Namísto velkolepých oslav a objevování jsem se však spokojil s použitím velkého písmene „Procesor AMD Fusion“, neboť od prvopočátku jsem byl snad jediný, kdo viděl v nové technologii, ne jen pouhou integraci grafického čipu na společný kus křemíku, ale zapojení GPU do práce CPU na úrovni jádra.

 

X86compatibile svázalo výpočetní výkon procesoru, ztěžkopádnělo jeho chod a stalo se značnou brzdou všech X86compatibile procesorů. Společnost AMD našla směr, jak se od X86compatibile oprostit a přitom zůstat se svými procesory X86compatibilní, koupila společnost ATI a začala připravovat revoluci, revoluci, které mnozí nevěnovali žádnou pozornost.

 

Posleze se probudil Intel i Nvidia. Společnost Nvodia se snaží konkurovat svou Teslou, možná spíše odvádět pozornost či směr vývoje, ale zbytečně. Společnost Intel taky zareagoval, ale jeho Intel Larrabee nemá na růžích ustláno a Intel nemá dostatek zkušenosti s GPU, aby dokázal výrazněji konkurovat. Společnost AMD tak na pokraji zájmu pracuje na něčem zcela novém a převratném.

 

Této problematice jsem se průběžně věnoval a je částečně zadokumentována v článcích: 

   

Současnost

Společnost AMD s AMD Fusion neutočí na pozici nejvýkonnějších procesorů, jak by se dalo čekat. Společnost AMD opět na pokraji zájmu si připravuje mnohem zajímavější pozici. Vývoj PC směřuje stále více k notebookům a nízkopříkonovým řešením. Právě zde je AMD Fusion mířen, dostatečně výkonný procesor, dostatečně výkonná GPU a to vše při stálém snižování energetické náročnosti.

 

AMD Fusion by měl disponovat nejvýkonnějšími a nejmodernějšími grafickými technologiemi jako DX11, měl by zastat funkci CPU i GPU.

 

 

 

 

 

 

Závěr

Bude rozhodně zajímavé, sledovat další vývoj na poli CPU a GPU, jak na tuto skutečnost odpoví Intel bez dostatečně výkonného GPU a Nvidia bez X86 licence.

 

 

Zdroj: PC Watch

 

Diskuse