Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

Předmluva

Společnost AMD je sice na trhu s X86 kompatibilními procesory až ta druhá, ale nikdy nestála stranou a snažila se vyvíjet to nejlepší, co se v dané době vyvinout dalo. Značného úspěchu dosáhla AMD s architekturou K8, kterou AMD pojmenovala AMD HAMMER, tedy kladivo, na koho jiného než konkurenci.

AMD HAMMER však nebylo takové kladivo, jak by se dalo čekat, sic vynikající architektura, ještě lepší výkon, ale výrobní kapacity AMD byly stále proti Intelu značně nevýrazné. Jedna jediná továrna proto proti osmi Intelovým, podpořenými ještě ne zrovna regulérními praktiky se nedokázala na trhu prosadit. Trh nebývale rostl a jeho dělení bylo spíše dle výrobních kapacit.

 

Úvod

Zde se sluší ohlédnout poněkud hlouběji a šířeji do minulosti. AMD po zkušenostech s Hammrem, stále více poukazovala, že cesta přidávání jader není ta nejvhodnější. Intel si vývojově odskočil kousek stranou a zjistil, že navyšování rychlosti taky není ta pravá cesta. Intel NetBurst se odklonil od architektury PIII a pokračování v paralelním zpracování dat, vše potom zachraňovala architektura Intel Core, která dorovnala, ba dokonce překonala architekturu AMD K8 – Hammer.

Zde by se mohlo zdát, že AMD váhalo a nic moc nechystalo, ale zdání někdy klame, jak jsem napsal v článku Velmi dlouhá cesta k DirectX 11 a OpenCL 1.0. AMD velmi rychle pochopilo, že výkonová budoucnost je v čipech, které nejsou X86 kompatibilní, zde se největší kus práce udál u grafických čipů. AMD Hammer již disponoval HyperTransportem a nebyl žádný problém komunikovat s libovolným koprocesorem na úrovni jádra. Začaly vznikat různé koprocesory, ale klasická GPU na tom byla a je nejlépe.

AMD však grafický procesor neměla a jeho vývoj by zabral množství času a prostředků, proto bylo nutno koupit hotový grafický procesor. Společnost Nvidia byla pro tento účel vynikající partner, ale nároky samotného šéfa Nvidie pana Jen-Hsuan Huanga, nebyly pro AMD přijatelné, nedohodli se a nakonec AMD vzala pod své křídla předraženou společnost ATI.

 

AMD Bulldozer

Společnost AMD na svém  Analyst Day prozradila první konkrétní střípky kolem architektury a prvního čipu AMD Buldozer a poprvé zveřejnila fotografie nového čipu vyrobeného 32nm výrobním procesem. Na čipu můžeme vidět, čtyři CPU jádra a jedno mnohem větší jádro GPU.

Stále je mnoho těch, kteří nechápou význam a vysvětlují CPU-GPU spojení pouze jako integrovanou grafickou kartu, ale jde o něco zcela odlišného, jak jsem popsal v článku Víte co je APU a GPU?  a pro výkon procesoru naprosto revolučního. AMD zde zapojuje X86 nekompatibilní procesor, kterým GPU jádro je do činnosti hlavního procesoru, jako velmi výkonného matematického koprocesoru - akcelerátoru. Význam tohoto spojení jsem popsal i v článku Fusion, budoucnost nejenom pro AMD a společnost Intel se snaží nalézt cestu obdobného významu.

Společnost Nvidia se svou Nvidia Fermi snaží využít potenciál GPU na maximum, ale spojení s CPU-GPU zůstává prostřednictvím PCI-e sběrnice, tedy mnohem pomalejší a komplikovanější.

Více již napoví jednotlivé slajdy, které společnost AMD prezentovala.

 .

 

 

 

 

 

Zdroj. PC Watch

 

Diskuse

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz