Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Ostatní

 

"IDF šetrnost, či strategická chyba?", právě takovou otázku vzbuzuje rozhodnutí společnosti Intel o omezení četnosti jeho IDF (Intel Vývojářské fórum) a nezúčastnění se dalších významných akcí.

Bývaly časy kdy se IDF konalo osmkrát do roka a veřejnost byla trvale seznamována, či masírována marketingem Intelu. V roce 2006 bylo dokonce IDF na území Hlavního města Prahy, což mnozí uvítali a měli možnost jej sami navštívit. 

. 

 

Následné roky však docházelo k omezování četnosti IDF, po výrazném propadu zisku společnosti Intel za 4.Q. minulého roku a vlivem úřadující celosvětové ekonomické krize se společnost Intel rozhodla razantně omezit výdaje, v důsledku čehož oznámila i zrušení většiny termínů konání IDF.

Jediným nedotknutým IDF zůstává IDF v San Francisku, konané ve dnech 22. až 24. září 2009, na polovinu zkrácené zůstává IDF v čínském Pekingu a bude se konat jenom jeden den a to 8. dubna 2009.

Intel omezil svou účast na CESu v Las Pegas, dále se nezúčastní 3. až 8. března 2009 Hannoverského CeBITu ani  2. až 6. června 2009 Computexu v Taipei.


Rozpaky ve mně vzbuzuje právě značné omezení marketingových aktivit Intelu na asijském kontinentu, kde se vyrábí a taky spotřebovává nadpoloviční většina produkce polovodičových výrobků světa. Otázkou zůstává, jak se budou odvíjet marketingové aktivity ostatních polovodiče-vyrábějících společností, hlavně společnosti AMD. Rovněž zde sehraje značnou roli, chování ekonomické krize v této části světa. Čas ukáže, jak si Čínské zřízení, Čínská ekonomika včetně dalších asijských sousedů povedou dále.

 

Zdroj: HKEPC

 

 

 

 

Ne, nepomátl jsem se a čtete dobře, Neelie Kroes podnikla opatření proti postupů Intelu a společnost Intel byla odsouzena více méně k zaplacení pokuty ve výši 10% ročního obratu, tedy cca 2,6mld EUR. Intel dostal dlouhých 8 týdnů na své odvolání, které však propásl!

 

Rozsudek nabyl právní moci a Intel by měl tedy pykat za své prohřešky, ale právníci zřejmě usoudili, že nejlepší obrana je útok, tak namísto zaplacení zažalovali samotnou EU, požadují zastavení dosavadních jednání, anulaci rozsudků a náhradu škody, která společnosti v této souvislosti údajně vznikla.

 

Zdroj: Computer Base 

 


Nevím nakolik si Intel uvědomuje svou ekonomickou sílu a nakolik si uvědomuje postavení Legislativy EU. Jaké rovnítko, či nerovnítko mezi oba subjekty vlastně staví.

Zda předpokládá, že případné své neúspěchy s I7, či úspěchy AMD půjdou k tíži EU a v jeho prospěch na straně jedné, či si naopak uvědomuje, že komise EU muže vyžadovat plnění již platného rozsudku mnohem razantnější cestou, až po zákaz prodeje na území EU?

 

 

Právě takto informoval server Financial Times, o soudním procesu mezi EU a Intelem za porušování antimonopolních zákonů a jiných nezákonných praktik Intelu.

 

 

 

EU obviňuje společnost Intel pro zneužití svého monopolního postavení, článku 82 Smlouvy o ES. Kromě zákazu distribuce hrozí společnosti Intel i pokuta až 10% ročního obratu, tedy až 2,6 mld. €, ve prospěch poslední konkurenční společnosti AMD.

Další konkurenti jako IBM, Cyrix a Transmeta již byli společností Intel z trhu PC procesorů vytlačení, EU je to vnímáno jako důkaz proti-soutěžního chování Intelu

 

 

 

V únoru vyšetřovala EU i PC prodejce britský Dixon, francouzský Carrefour a německy Media-Saturn-Holding (MSH), což je dceřiná společnost Metro Group, která je kontrolována Hanielem.

Intel vše popírá, Neelie Kroes jménem Komise EU, však trvá na tvrdých postizích.

 

Zdroj: Financial Times

 

Společnost Intel dnes slaví své 40 narozeniny a nejdiskutovanějším dárečkem je další krok Neelie Kroes, která předala Intelu konkrétní obvinění, stejně tak jak již dříve avizovala.

.

 

Intel je stíhán za nezákonné cenové srážky, jejichž účelem bylo potlačení konkurence na trhu a další nezákonné praktiky.

V červnu, Jihokorejský Antimonopolní úřad uložil Intelu pokutu ve výši 26mil USD za nezákonné srážky poskytnuté Jihokorejským výrobcům  PC výrobci včetně Samsungu. Pokuta však neskočila na účtu AMD, nýbrž Jihokorejského Antimonopolního úřadu, společnost AMD má u soudu možnost požadovat náhradu škody.

Intel byl již pokutován v Japonsku a další žaloba se řeší u Amerického federálního okresního soudu pro věci civilní a trestní v Delaware.

Právník Intelu Steve Rodgers se jako vždy jen diví, krom nálepky "Nefér soupeře" může Intel zaplatit i 10% ročního obratu. Na své vyjádření dostala společnost Intel osm týdnů.

 

Zdroj: Reuters, Reuters

 

 

V takovém duchu napsaný článek se objevil na serveru Info World. Autor si vzal na mušku serverové roadmapy výrobců procesorů AMD a Intelu.

Prezident a předseda představenstva společnosti Intel Paul S. Otellini přiznal již v březnu 2007 při rozhovoru pro investiční společnost Morgan Stanley, že je ostudou technologické zaostávání Intelu o čtyři až osm let za společností AMD, kde se společnost Intel zaměřila pouze na ekonomiku a zisky.

 

Dále Otellini, přiznává, že Technologie a topologie procesorů AMD Opteron jsou nedostižitelné, neboť se kontinuálně vyvíjí a nemají žádnou pevnou hranici, naopak procesory Intelu se opět dostávají do spirály navyšování jejich taktu a velikosti cache pamětí.

AMD Quad-Core Opteron ve dvou-paticovém serveru dosahuje rekordní výsledky v SPECweb2005, při ceně nižší o 41%, než Quad-Core Intel Xeon, dále následuje výčet dalších aplikací, kde je AMD@2,3GHz s 2MB L3 výrazně výkonnější než Intel Xeon@2,83GHz s 12MB L2.

Vše před příchodem nové architektury, AMD Shanghai, následně AMD Istanbul, AMD Magny-Cours a AMD Sao Paolo, které vždy přinesou navýšení výkonu a nižší spotřebu.

AMD plánuje velmi opatrně a cílevědomě na dlouhé roky dopředu s jasnou budoucností, kdežto budoucnost společnosti Intel je v serverové oblasti značně mlhavá a nejistá.

 

Zdroj: Info World

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz