Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Před nedávnem jsem slíbil konstrukci Jednodeskového Nf zesilovače. Čekal jsem projevení jistého zájmu, ale zdaleka nebyl takový, jak by se dalo u této konstrukce čekat. Je mnoho konstrukcí, ať již s integrovanými obvody či sestavené s klasických součástek. Ve většině případů jde o naprosto oddělené části, jako koncový stupeň, korekční zesilovač, předzesilovač a zdroj.

 

Návrh a cíle

Návrh jednodeskového zesilovače by měl některé části sloučit a konstrukci tak výrazně zjednodušit. Konstrukce by měla být jednoduchá, dostatečně kvalitní při zachování příznivé ceny, čímž by si měla získat značnou řadu příznivců. Zesilovač by měl sloužit jako samostatný, ale zároveň by měl umožňovat implementovat do reproduktorové skříně, čímž vznikne řada dalších možností.

 

Zapojení

Korekce

Zapojení vychází z již osvědčené konstrukce HQQF-55-502. Koncový stupeň je zapojen jako zpětnovazební Baxandallův korektor. Jak již bylo avizováno, jde o pokračování Korekčního zesilovače „zapojení Federmann“, který si pro své vynikající vlastnosti získal řadu příznivců.

Korekční zesilovač „zapojení Federmann“ ve své původní podobě disponoval rozsahem regulace zisku na krajích akustického pásma přes 20dB. Nyní jsem rozsah regulace zisku upravil na dvě hodnoty. Zákazník si může vybrat, zda požaduje rozsah regulace zisku 20dB či referuje rozsah regulace jen 15dB.

 

Výkon

Stejně jak lze vybrat rozsah regulace zisku je možno vybírat mezi verzí na napájecí napětí 25 až 50V, případně i více. Výstupní výkon 50 až 250W na kanál. Obdobně jako u HQQF-55-503W-4-2, jsem i nyní použil jako výkonové tranzistory unipolární IRFP240 a IRFP9240.

 

Sluchátkový zesilovač

Dále nabízím zajímavou možnost, použít zesilovač jako sluchátkový, jehož konstrukce se nemění, dojde jen k použití méně výkonného zdroje a menšího chladiče. Samozřejmě bude zesilovač zamontován do menší skříně.

 

Zapojení a grafy

Rozsah regulace ±20dB

  

 
.

  

  

Rozsah regulace ±15dB

 

 

.

  

 

Závěr

Srovnávat obdobné zapojení nelze, neboť není zvykem, aby některý z konstruktérů navrhnul korektor jako součást výkonového stupně. Oddělené řešení je vždy náročnější na počet prvků, ale má také více zdrojů šumu a zkreslení.

Rozdíl, mezi mnoha konkurenčními zapojeními korekčního zesilovače nelze ani komentovat, postačí srovnat charakteristiky a šumové vlastnosti. Většina zapojení je realizována s OZ a jejich zpracovávaná úroveň je cca 100mV, zde se pracuje s úrovní řádu 1,55V.

Zapojení jako sluchátkový zesilovač je naprosto unikátní a to ze dvou důvodů. Zapojení je dostatečně výkonově dimenzováno a navíc má možnost regulace výšek a hloubek, což běžné, ale i špičkové sluchátkové zesilovače postrádají.

 

Předzesilovač

Část předzesilovače není zatím zveřejněna, ale měla by skýtat možnost použít mikrofon s citlivostí řádu 2mV až možnost připojení na linkový vstup s úrovní 1,55V, čímž vznikne velmi univerzální řešení.

 

Diskuse

 

HQQF a teorie