Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

V návaznosti na články Kouzelné Watty a Dynamika  a Tranzistorový zvuk, se můžeme podívat na problematiku dynamiky signálu s pohledu použitých reproduktorů.

 

Profesionální reproduktory

Tyto reproduktory jsou značně dražší, mají vyšší citlivost a většinou i menší podíl výkonu špičkového (krátkodobého maximálního) a efektivního (šumového), v tomto případě 350/150 = 4dB.

.

.
  

Běžné druhy reproduktorů

Většina reproduktorů není stavěna na profesionální úrovni, mají menší citlivost a většinou mívají větší podíl výkonu špičkového (krátkodobého maximálního) a efektivního (šumového) v tomto případě 75/10 = 7dB.

.

 
.
  

Trochu matematiky

Záměrně jsem vyjádřil poměry jednotlivých výkonů v dB. Nyní se můžeme podívat proč jsem tyto dB uvedl a jaká může být dynamika signálu přivedeného na tento reproduktor.

Použijeme kvalitní 24bitový záznam, na výstupu zesilovače dosáhneme odstup signál šum, tedy i maximální možnou dynamiku 100dB.

Použijeme různé zdroje signálu, které se budou lišit pouze v poměru špičkového (krátkodobého maximálního) a efektivního výkonu [čas pro výpočet efektivního (tepelného) výkonu odvodíme od vlastností chladiče výkonových prvků].

  1. Pokud bude odstup menší než u použitých reproduktorů, pak můžeme reproduktor zatížit efektivním (šumovým) výkonem a špičky nebudou dosahovat výkonu špičkového (krátkodobého maximálního).
  2. Pokud bude odstup větší než u použitých reproduktorů, pak nesmíme překročit výkon špičkový (krátkodobý maximální) a nemůžeme využít výkonu efektivního (šumového).
 

Závěr

Závěr je zcela jednoznačný, každý reproduktor i ten nejprofesionálnější má značný odstup výkonu špičkového (krátkodobého maximálního) a efektivního (šumového), stejně tak by měl mít obdobné vlastnosti i výkonový zesilovač.

Nejvhodnější je kombinace výkonového zesilovače jehož maximální, špičkový výkon, bez omezení limitací je roven maximálnímu špičkovému výkonu reproduktoru.

Výkonový zesilovač, by měl být provozován maximálně na takový efektivní výkon, kdy nedochází k překročení jeho výkonu špičkového (krátkodobého maximálního) a limitaci, pak nic nezkazíme když volíme poměr uváděných výkonů minimálně 10dB, který vyhoví všem druhům reproduktorů.

Uvedené čísla v dB vyjadřují podíl výkonu špičkového (krátkodobého maximálního) a efektivního (šumového), celková dynamika je však mnohonásobně vyšší, neboť každé výkonové převýšení efektivního výkonu musí být vyváženo stejnou výkonovou úsporou pod hladinou efektivního výkonu.

 

Diskuse


Ze zcela nesmyslného sinclairova tvrzení o celkové dynamice pouhých 5dB a méně, by jsme došli k závěru, že výkon špičkový a efektivní bude téměř totožný, pak bychom museli většinu zesilovačů provozovat při jejich maximálním výkonu rovnému efektivnímu (šumovéu) výkonu reproduktorů a maximální, špičkový výkon reproduktorů, který je často i desetinásobně větší, by byl navždy nevyužit, nehledě na otřesnou věrnost a kvalitu takto upravené reprodukce.

 

Související články:

  •