Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 

Úvod

Článek Ostrý poslechový test HQQF na Hi-Fi Voice  poukázal na testy zesilovače HQQF na Hi-Fi Voice a jak se dalo čekat strhla se na NETu bouřlivá debata, neřku-li hon na všechny, kteří zveřejnění testu byli jakkoliv nápomocni, či se na něm jakkoliv podíleli. Hold lidská zášť v ČS prostoru je stále ještě nadevše.

 

Sestavení HQQF a očekávání

 

Třída "A"?

Zesilovač pro test jsem zcela záměrně nastavil částečně do třídy "A", přesněji 40W/konec, proto také skříň hřála, nastavení bylo provedeno tak, aby ještě nepálil, jak jsem uvedl spotřeba byla cca 140W, píši Wattů, neboť se měřilo Wattmetrem, ve VA to samozřejmě bude více.

 

Hudební výkon 1000W?

Test se prováděl na Hi-Fi úrovni, tedy s ohledem na maximální kvalitu a věrnost zvuku, přesně tam jsou také zesilovače na bázi HQQF-55-507 mířeny. Slušná nahrávka má DR=20dB což značí, že akustické špičky ční 20dB nad střední výkon, při zesilovači typu, který jsem k testu dodal, tedy s hudebním výkonem atakujícím 1000W lze kvalitně poslouchat nahrávky s DR=20dB na úrovni středního výkonu do 10W!

Ano přesně tak, střední výkon pouze 10W, ale špičky atakují 1kW! Tento střední výkon však hravě pokryje posunutí do třídy "A", dá se tedy říci, že i při takovém kraválu se nebude takto sestavený zesilovač hřáti výrazně více jak bez signálu.

 

Zkreslení a SN?

Měření zkreslení a poměru signál šum, je vcelku rébus, jak bylo autorem popisující test napsáno, šumové pozadí pro malé výkony bylo totožné bez ohledu na to zda byl zesilovač zapnut či vypnut, odtud je zcela jasné že se o takovou hodnotu nelze moc opřít, nelze tvrdit, že je to šum zesilovače když je vypnut. Osobně jsem dosáhl šumového pozadí o něco lepšího, i když ne nejlepšího.

 

Měřeno ARTA a ASUS ...

 

Pohled na intermodulační zkreslení 9kHz+10kHz se špatnou zvukovkou: IMD 0,00067%, DFD2 0,00017% a DFD3 0,00019% mluví samo za sebe, těžko má jiný zesilovač lepší výsledky, třeba-že by byl měřen výrazně lepší zvukovou kartou.

Poměr SN zesilovače se však neodečítá z grafu, ale z naměřené hodnotu šumového napětí a to je typické 40µ, při maximálním výstupním napětí 60V, odtud SN=123dB. U samotných reproduktorů není na rozdíl od jiných zesilovačů slyšet vůbec nic!

 

Hrana náběžná a sestupná?

Hnidopyšské řešení odlišnosti náběžné a sestupné hrany obdélníku je poněkud malicherné, obzvláště když jde o hranu představující signály s frekvencí daleko nad 300kHz, rozdílnost je dána rozdílností vodivostí typu P a N použitých polovodičů, ale v běžném audiosignálu se frekvence nad 300kHz nikdy nevyskytují, tudíž se nebude mít nikdy možnost ani rozdílnost hrany nikterak uplatnit.

 

Měření obdélníku 400kHz. 

Měření zesilovače HQQF obdélník 400kHz

 

Měření sinusového průběhu při 1,4MHz a stále pěkná sínusovka

Měření zesilovače HQQF sínus 1400kHz

 

Počet párů?

Zesilovače HQQF se vyrábí s různým počtem párů, elektrotechnicky prostí se stále domnívají, že je budič namáhán v závislosti na počtu připojených párů výkonových transistoru, jak jsem v ČT před rokem prezentoval, jde o 50 let trvající omyl, budič je zatěžován nikoliv připojenou kapacitou, ale nábojem, nábojem který tuto kapacitu nabíjí, nábojem který je pro dvou, pěti i deseti párovou verzi stejný.

 

Zařízení třídy ochrany II.?

Dalším diskutovaným tématem byla třída, třívodičova šňůra a třída II.? ano třída ochrany II., vodič PE je připojen pouze na odrušovací filtry a stínění transformátorů, případně může být připojen i na skříň, ale primárně je použito dvojité isolace, tedy třída ochrany II. a štváči se mohou divit dále.

Samotné konce nejsou zemí nikam připojeny, jsou opravdu Bi-Amp, ne jak ty, které jsou spojeny přes PE a Bi-Amp je pouze reklamním trikem

 

Zvuk HQQF

Zvuk HQQF mi nepřísluší nikterak hodnotit, testů jsem účasten nebyl, a nezbývá než recenzentům bezmezně věřit, neboť byl zesilovač testován dostatečně dlouho na zbytku sestavy a prostoru jim známém, odtud bude i jejich hodnocení v těchto podmínkách dostatečně vypovídající a věrohodné. Kdo si chce udělat vlastní testy HQQF nic mu nebrání mne kontaktovat, zatím jsou pouze snahy jakýmkoliv testům všemi způsoby zabránit.

 

Závěr

Co říci závěrem, snad jen to, že by různí internetoví štváči a hnidopichové měli užívat své hlavy k myšlení, neboť je k tomu primárně předurčena, ještě nedávno jim stačil frekvenční rozsah do 20kHz a ani o Hz více! dnes by chtěli 1kW na 350kHz a to trvale, jako by se v akustickém spektru běžně něco obdobného vyskytovalo. Já vyrábím zesilovače primárně k poslechu věrného zvuku, kdo chce zesilovač výhradně k měření, nechť si najde jiný zdroj a zbytek života řeší, jak jej vlastně měřit.

 

Pointa

Pointa je však úplně jinde, proč zesilovače HQQF s extrémně silnou ZV mají zcela odlišný zvuk od zesilovačů Cordellova typu s lokálními ZV, co je vlastně věrnější, co je blíže originálu, jaký je vlastně originál, že-by si již všichni zvykli na Transistorový zvuk Cordellových klonů, a jedinou výjimkou byly doposud zesilovače elektronkové?

 


Psáno pod čarou

Jiný HQQF zesilovač byl ke slyšení v České Třebové, vlastním dostatečně kvalitní video nahrávku, kde je dostatečně slyšet kvalita i rozdíl zvuku HQQF a ... 

Jinak je pozoruhodné jak urputně mnozí stále a dokola brání a obhajují svou neznalost, platí snad rovnítko čím hloupější, tím sprostější, z čehož až mrazí.

Je patrné, že elektrotechnika je pro mnohé stále více "španělská vesnice", a měl bych věnovat příští rok více prostoru osvětě a vzdělávání.

  

Diskuse