Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
  

Úvod

Jak jsem již napsal, že v minulosti jsem se dost věnoval podpoře elektrotechnické gramotnosti. Mimo jiné jsem napsal Nebuďte negramotní! a Nebuďte negramotní, podruhé, oba články jsou zaměřené spíše na podporu elektrotechnické gramotnosti.

Článek Nebuďte negramotní, potřetí by měl spíše poukázat na přetrvávající neznalost, na mnohé rádoby odborníky, "Mistry" kteří jsou na jedné straně "uznávanými" osobnostmi a na straně druhé si neumí spočítat výkonovou ztrátu na odporu či tranzistoru.

 

Výkonová ztráta

V minulém článku se ukázala neznalost SMD součástek a nyní se podíváme na výkonové poměry u zesilovače  HQQF-55-506W-5-1. Jde o zesilovač s maximálním výkonem 500W k tomuto účelu byl vybaven 5páry výkonových tranzistorů IRFP240/IRFP9240. Při špičkovém výstupním napětí 64V, poteče 4Ω zátěží proud 16A. K takovému výstupnímu výkonu nám postačí napájecí napětí ±68÷70V, každým párem výkonových tranzistorů nepoteče větší špičkový proud jak 3,2A!

"Mistr" kazzatel má obavy o nějaké SOA! Nemám rád cizácké názvy, když Česká Tesla měla a má dost názvů vlastních a českých, budeme se tedy bavit o ztrátovém výkonu, či dovoleném ztrátovém výkonu.

 

 

Nejhorší případ bude při napůl otevřeném tranzistoru, kdy při napájecím napětí 70V bude úbytek na zátěži roven úbytku na tranzistoru, tedy 35V. Proud zátěží bude 35V/4Ω=8,75A, ztrátový výkon bude 35V*8,75A=306W na 5tranzistorech o dovolené souhrnné výkonové ztrátě 1000W.

Výkon špičkově nepřesahuje 30% výkonu povoleného, při dvou střídajících se půlperiodách a periodickém průběhu se to dostane souhrnně tak do 8% dovolené výkonové ztráty. Jalové složky by to mohly dost změnit, ale rezerva je stále větší než dostatečná.

 

 

Závěr

Pro názornost jsem vyznačil zatěžovací charakteristiku pro nejvýkonnější osazení HQQF-55-506W-5-1. Z kazzatelova textu je patrné, že ani Pavel Dudek a davy jeho nadšených příznivců vůbec netuší, jaké výkonové poměry u tranzistorů panují! Hlavně, že se smějí na něčem, čemu vůbec nerozumí.

 

 

 

 

Zesilovač je extrémně předimenzován, a to proto aby tranzistory pracovaly v té oblasti, která je pro jejich použití vhodnější. Náznak je v dalším obrázku, na toto téma bude jednou napsán samostatný článek, proto to nebudu dále rozebírat. Mnoho konstrukčních detailů jde daleko nad běžné znalosti a praxi soudobých "Mistrů" a nemusím všechno dopředu prozradit.

 

Diskuse