Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Společnost Nvidia svým neustálým marketingem masíruje své potenciální zákazníky a mnohé weby na to velmi dobře slyší. Neustále můžeme slyšet o extrémně nízkých výtěžnostech grafických čipů AMD a nebývalých úspěších čipů Nvidi Fermi.

 

 

Nvidia Fermi

Nvidia GTX 300 Series, tedy Nvidia Fermi byla avizována již před příchodem AMD Radeonů série HD 5000 a 40nm výrobního procesu. PC Tuning sice tvrdí, že „Jader byly prý odeslány statisíce a březnový launch bude ve znamení karet na pultech“, nebo také, že výkon GTX 300 je pětinásobkem nejvýkonnější karty AMD tedy zřejmě AMD Radeonu HD 5970, což by znamenalo nějakých 20TFlop/s, ale fakta jsou poněkud odlišná.

 

AMD Radeon série HD 5000

AMD Radeon série HD 5000 se již vyrábí značně dlouho a AMD ji již dokázalo nasadit do všech segmentů, od nejdražšího, až po nejlevnější, včetně notebooků. 40nm výrobní proces je dostatečně zvládnutý, výtěžnosti se pohybují mezi 60 až 80%. Je stále co vylepšovat, ale výroba je stabilní a dostatečně rentabilní s nepatrnými, ale potřebnými rezervami.

 

Fermi GF100

Fermi GF100 se stále a stále ladí a jak to vypadá, tak současná výtěžnost nepřesahuje ani 20%, čímž se čip stává neúměrně drahý, s přihlédnutím na jeho rozměr je ještě dražší. Možná by mohl konkurovat, pokud by opravdu disponoval výkonem 20TFlop/s, ale jeho výkon příliš nepřesahuje 1TFlop/s a je cca poloviční ve srovnání s AMD RV800.

 

 

Jak správně říká Mr. Z. Obermaier „kuloáry nevědí tradičně nic“, nevím sice, jaký zdroj informací využívá, ale má tentokráte na rozdíl od textu v jeho článku, úplnou pravdu. Fermi GF100 se potýká s existenčními problémy a její hromadné nasazení je naprosto vyloučeno.

Nvidia zřejmě od svých marketingových zvyklostí neustoupí a pokusí se přes značné problémy své Fermi GF100 na pulty dostat, jejich cena však bude závratná a spolehlivost bude úměrná výtěžnosti. Taková situace by paradoxně mohla znamenat značný tlak na zvýšení ceny grafických karet AMD. Jako druhá možnost je výrobu a hlavně hromadné nasazení znovu oddálit.

 

Závěr

Vzhledem k výkonu a výtěžnosti bude snaha Nvidie co nejdříve vyrobit dvoujádrové grafické karty a vypořádat se s výtěžností. Jediným známým faktem nyní je, že generální ředitel společnosti NVIDIA Jen-Hsun Huang řekl, že: „oficiální datum jejího vypuštění bude stanoveno v březnu“, to neznamená, že to bude březen, jen se dozvíme datum, jaký bude, při výtěžnosti 20% se dá jen spekulovat.

Jaké budou takty a výkony se dá rovněž jen spekulovat, stejně jak DX11 a tessellace o ceně ani nemluvě. Čeká se již přes rok tak proč nečekat dál.  Můžete hlasovat zda bude Fermi GF100 oficiálně uvedena v březnu či až v dubnu.

 

Zdroj: HKEPC 

Diskuse s anketou

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2019 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz